צילום מוטי פישביין

ד"ר להבית אקרמן ממחית לרפואת עור ויועצת מדעית למותג הדרמו לה רוש פוזה מסבירה: מה זה פיגמנטציה? פיגמנטציה היא בעיקר בעיה אסתטית. היא שם כולל לכתמים שמקורם בהצטברות פיגמנט כהה בעור שנקרא מלנין אשר מצטבר בשכבות האפידרמיס והדרמיס.
העור מייצר באופן טבעי את פיגמנט המלנין כחלק מההגנה שלו בפני השמש אז מדוע מצטברים כתמים? הסיבות לכך מרובות. זה מתחיל בעיקר בנטייה אישית. אבל יש גם לא מעט גורמים סביבתיים אשר תורמים, עקב חשיפה ממושכת לשמש, שינויים הורמונליים (כגון הריון, לקיחת גלולות וכדומה) ואפילו כמזכרת מפצעונים או חבלות או כל פריחה דלקתית בעור. . פיגמנטציה "תורמת" למראה עור מבוגר יותר, בולטת, ולעיתים קשה להסתירה

כיצד נוצרת פיגמנטציה בעור? בעור קיימים תאים הנקראים מלנוציטים. תאים אלה ממוקמים בין השכבה העליונה של העור, האפדרמיס, לבין השכבה האמצעית, הדרמיס. התאים הללו בתגובה לגירוי מסוים מייצרים מלנין בגרנולולת (כמו שקיקים קטנים) בכל פעם שאנחנו נחשפים לשמש, "שולחים" המלנוציטים פיגמנט אל השכבה העליונה של העור. פיגמנט זה נקרא מלנין. המלנין נשלח אל פני העור על מנת ליצור עליו "שכבת מגן" כהה (או במילים אחרות- שיזוף!) שתסייע לגוף בהתגוננות נגד השמש. כאשר הליך הייצור התקין של המלנין מקבל איתות להמשיך ולייצר מלנין למרות שאין נחיצות של ממש ךכך- אז נוצר כתם ומצטברת כמות של פיגמנטציה במקום אחד שאיננו רצוי. פיגמנטציה הינה בעיה שיש לה השלכה חברתית משמעותית- אנשים אלה סובלים לעיתים מירידה משמעותית בדימוי העצמי ועד כדי פגיעה תפקודית חברתית של ממש. יש כל מני צורות של הסתמנות קלינית של פיגמנטציה- כתמים דמויי נמשים, כתמים מרוחים יותר כמו מסיכת הריון, כתמים כתוצאה מפריחה או חבלה וכן, כתמים כתוצאה משיזוף, נטילת תרופות ועוד- בהתאם לסוג הבעיה כך משתנה לעיתים אופן הטיפול. ולכן חשוב מאד לבצע אבחון מדויק אצל איש מקצוע- אבחון לא נכון עלול להוביל לטיפול לא נכון אשר לא יועיל ואף יחמיר את הבעיה. כמו כן שפשוף קבוע של העור( למשל להסתבן עם ליפה, שפשוף של הפנים עי פילינג) יכול להוביל לפקיעת הגרנולות שמכילות מלנין בתוך העור וזה עלו לגרום גם לפיגמנטציה.

צלם אלון שפרנסקי

מה הסיבה שבסביבות גיל 40 מתגלים לעין כתמים, ש"לא היו שם קודם"? כשאנו צעירים, עור הפנים שלנו מוצק, עבה וגמיש. ייתכן והמלנין מתפזר באופן לא אחיד, אך הדבר לא תמיד נראה לעין, משום שהוא נמצע בשכבות עמוקות יותר. בסביבות גיל 40 העור הופך דק יותר, ואז מתגלים הכתמים. כמו כן נזקי השמש והסביבה מצטברים על העור במהלך השנים- ככל שהעור מתבגר יכולת התיקון שלו פוחתת ואז צצים עליו יותר ויותר נזקים שחלקם החלו להצטבר עוד קודם.

כיצד לטפל בפיגמנטציה? קיימים פתרונות דרמטולוגיים רבים המיועדים להבהרה והפחתת עוצמת הפיגמנטציה, המתבצעים אצל רופאי עור וקוסמטיקאיות ופלסטיקאים החל משימוש בתכשירי הבהרה אשר מאטים את ייצור המלנין העודף, הגנה משמש , פילינג בדרגות שונות ובמכשור שונה וכן טיפולי לייזר , טיפולי אינפרא, דום/IPL/

לרוב נדרש שילוב של מספר אמצעים טיפולים על מנת להגיע לתוצאה הרצויה. אבל הבסיס לכל טיפול בפיגמנטציה ולא משנה מה סיבתה נשען על הבסיס הבא: הגנה מרבית מהשמש ( כיוון שכל חשיפה לשמש עלולה להחמיר את בעיית הפיגמנטציה), שימוש בתכשירי מדכאי מלנין- שיאטו את קצב היווצרות המלנין ובמקביל טיפול שמפרק את המלנין הקיים (ושוב יש כאן שיטות שונות בהתאם לחומרת וסוג הפיגמנטציה).
הטיפול הפיגמנטציה כולל לעיתים חומרים הבהרה וחומרים ומכשירים אשר חושפים את העור לרגישות יתר לשמש ולכן העונה האידאלית ביותר לטיפול בפיגמנטציה הוא כאשר מתחיל הסתיו. כמו כן בקיץ תמיד מחמירה בעיית הפיגמנטציה ולכן איך שמתחיל הסתיו- זה הזמן הנכון להתחיל לשקם את העור מנזקי הקיץ.
חשוב מאד להבין שבפיגמנטציה לא תמיד הטיפול האגרסיבי ביותר יוביל לתוצאה הטובה ביותר. אלא להיפך- טיפול אגרסיבי יכול לגרום דווקא לריבאונד ולהחמרה במצב. בד"כ בפיגמנטציה עדיף להשתמש בטיפול משולב, עדין ומתמשך לאורך זמן- זו הדרך לקבל תוצאה טובה, מתמשכת וללא תופעות לוואי.

עולם הקוסמטיקה (מוצרי צריכה ויוקרה כאחד) לא נשאר מאחור ומציע מוצרים אפקטיביים לטיפול בפיגמנטציה. מוצרים אלה עושים שימוש בוויטמינים וחומצות בעלות יכולות קילוף והסרה של שכבות עור.

טיפול מניעתי נוסף בפיגמנטציה, שהוא יעיל וזמין לכולם, הוא הקפדה על מריחת SPF (מקדם הגנה) מדי יום, כתכשיר נפרד או כרכיב בתוך קרם הלחות היומיומי שלנו. מותג לה רוש- פוזה מציע את אייג' קורקט, הגנה גבוה יומיומית משולבת עם לחות ורכיבי אנטי אייג'ינג.

האם באמת חשוב להקפיד על טיפול משולב יום+ לילה? במהלך היום אנו נחשפים מדי פעם לשמש. טיפול הולם בפיגמנטציה חייב לכלול מקדם הגנה, על מנת למנוע היווצרות מראה כתמים חדשים, ומניעת התחזקותם של מראה הכתמים הקיימים. קרם היום יכלול, מלבד SPF25 מרכיבים פעילים- אך עדינים יותר, שימשיכו את הטיפול בפיגמנטציה גם במהלך היום, אך לא יגיעו לרמת קילוף גבוהה. בלילה, במהלך השינה, העור מתפנה לנשום ולהתחדש והספיגה שלו טובה פי שניים מאשר ביום. בנוסף, איננו נחשפים לשמש! זהו זמן אידיאלי לשימוש ברכיבים בעלי יכולות הקילוף וההסרה, כגון חומצות אלפא הידרוקסי למיניהן. לכן, קרם הלילה יכיל חומרים פעילים יותר. חובה להשתמש בקרם יום בעל מקדם הגנה לאחר שימוש בחומרים מקלפים בלילה! זאת מפני שהקילוף חושף שכבה חדשה ועדינה יותר בעור, העלולה להיפגע מחשיפה לשמש (ולו הקלה ביותר.)
גם גברים סובלים מפיגמנטציה אולם בגלל המרכיב ההורמונלי (הריונות, גלולות וכו) הבעיה נפוצה הרבה יותר אצל נשים.
מי הנשים שסובלות מפיגמנטציה? נשים צעירות המקבלות טיפולים הורמונליים, נשים בהריון, נשים עם דלקת בעור, אקנה, פצע, קעקועים, כוויות. נשים מבוגרות עם עור דק יותר וייצור יתר של המלנין ולנשים עם עור כהה, יש נטייה גבוהה יותר ליצור פיגמנטציה.

כיצד להימנע? להשתמש בהגנה מפני השמש באופן קבוע וכחלק משגרת הטיפול בשמירה על העור ומניעת היווצרות הפיגמנטציה.

מותג הדרמו קוסמטיקה לה רוש פוזה מציע, את סדרת פיגמנקלאר. ה את הפיגמנטציה הקיימת על העור ומונעת היווצרות פיגמנטציה חדשה 5 מרכיבים. LHA: התחדשות התאים והפחתת כתמים הקיימים, גינקו בילובה וחומצת פרולית, 2 אנטי-אוקסידנטים חזקים נגד רדיקלים חופשיים, ויטמין B3, חומר נגד דלקת, המונע ישנות הפיגמנטציה פי רזורסינול: חומר המפחית את ייצור המלנין

השאר תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here